Predstavnici SEI Centra u studijskoj posjeti Češkoj s ciljem primjene pozitivnih praksi zapošljavanja ranjivih grupa ljudi

Predstavnici SEI Centra, CARE International i Razvojno-garantnog fonda Brčko distrikta protekle sedmice boravili su u Pragu u okviru petodnevne studijske posjete, organizovane kroz projekat „Socio-ekonomska inkluzija u Brčko distriktu“, koji finansira Vlada Republike Češke. Cilj posjete bio je upoznavanje s pozitivnim praksama zapošljavanja teže zapošljivih i osoba s poteškoćama u razvoju, kao i svih drugih marginaliziranih grupa.

Studijska posjeta Pragu započela je sastankom u kompaniji IKEA, koja obuhvata poslovne jedinice u Mađarskoj, Slovačkoj i Češkoj, s ukupno 4.600 zaposlenih i pridaje posebnu pažnju zapošljavanju osobama s invaliditetom, pokazujući visok nivo senzibiliteta prema njihovoj inkluziji.

Sastanak u kompaniji IKEA na temu zapošljavanja ranjihivih grupa i osoba s poteškoćama u razvoju

“Jako nam je značajno da damo priliku i osobama sa invaliditetom, odnosno osobama sa poteškoćama u razvoju, da kroz rad u našoj kompaniji dobiju priliku, ne samo da ostvare finansijsku dobit, odnosno zaradu, već i što kvalitetnije uključe u sve životne tokove”, kaže Martina Hlisnikovská, kao Lider za jednakost, raznolikost i inkluziju IKEA kompanije, dodajući da posebnu edukaciju prolaze njihovi članovi menadžmenta kako bi na što kvalitetniji način donosili odluke o zapošljavanju osoba s poteškoćama u razvoju, a nastojeći da njihov broj dostigne zakonom propisani procenat od 2,8 posto na ukupan broj zaposlenika.

Open Space uredi u IKEI

Obavljena je i posjeta privatnom Centru za socijalni rad, koji se koji se bavi inkluzijom radnika u nepovoljnom položaju

“Uz naše posredovanje, te stalnu komunikaciju sa različitim organizacijama koje okupljaju osobe sa invaliditetom ili poteškoćama u razvoju, njih šest do sedam svake godine uz podršku naše institucije dobije zaposlenje”, ističe direktor Tomaš Krihota, akcentirajući da je sistem finansiranja zasnovan uglavnom na različitim vidovima donacija, kao najkonkretnije podrške djelovanju kompletne ustanove.

Veoma je inspirativno čuti iskustva rukovodstva fabrike Drutěva, koja se ističe u radu sa teže zapošljivim kategorijama stanovništva. Ova fabrika, smještena na pet spratova, bavi se proizvodnjom različitih ručnih radova i tekstilnih proizvoda. Njihov pristup uključuje posebne radionice koje ne samo da omogućavaju kreativno izražavanje, već i pružaju značajne mogućnosti zapošljavanja sa više od stotinu zaposlenih. Osim što se fokusiraju na kvalitetne proizvode fabrika Drutěva također razvija vlastiti marketing i prodaju, čime dodatno osnažuje svoju poziciju na tržištu. Ovaj model ne samo da podstiče ekonomski rast, već i doprinosi društvenoj inkluziji.

Broj zaposlenih osoba sa invaliditetom od ukupno 200 je 150, naglašavaju iz menadžmenta fabrike, pojašnjavajući da je Vlada Republike Češke izdvaja novac u visini od 75 procenata njihovih ukupnih potreba.

Posjeta fabrici Drutěva

Zanimljiva praksa mogla se vidjeti kroz „Cafe Therapy“, koji je osnovala nevladina organizacija kao inovativni pristup podršci osobama koje su prevazišle zavisnost od alkohola i droga.

Cafe Therapy

“Kroz svoj program pružamo priliku za rad upravo onima koji su prošli određen vid terapijskog liječenja od ovisnosti, te godišnje ovdje posao dobije četiri do pet osoba iz ciljnih grupa”, kaže rukovodilac restorana Daniela Stoklasova, naglašavajući da imaju i izuzetnu podršku građana Praga, koji veoma rado koriste usluge ovog objekta.

Praksa iz Praga mogla bi biti veoma dobar putokaz za zapošljavanje ranjivih kategorija u okviru projekta Socio-ekonomska inkluzija u Brčko distriktu BiH.

„Naročito primjenjivom mi se čini praksa koju smo imali priliku vidjeti u fabrici Drutěva, gdje je zaposleno više od 100 osoba iz ranjivih kategorija koje se bave različitim vrstama biznisa. Da je kvalitet na zavidnom nivou potvrđuje i činjenica da imaju poslovne ugovore sa velikim brojem firmi, ne samo u Pragu, već i širom zemlje”, ističe u ime implementatora CARE International Balkans projekt menadžer Branislav Tanasijević, dodajući da takvu praksu treba primijeniti u okviru brčanskog SEI Centra, svakako za početak u puno manjem obimu, a sa konačnom idejom da sve preraste u jednu vrstu socijalnog preduzeća, uz neophodnu značajnu podršku lokalne vlasti kroz budžet Distrikta.

Sastanak s Danielom Stoklasovom koja vodi Cafe Therapy

Uposlenici SEI Centra, Sabina Ahmičić – Gušo, Ljiljana Ostojić, Miloš Stanković i Željko Novaković, jedinstveni su u stavu da je sve što su videli veoma korisno i da se može primijeniti na području Distrikta u kratkom roku

Katarína Klamková, direktorica CARE-a Česke Republika, koju je kroz upriličenu posjetu delegacija upoznala s rezultatima realizacije SEI projekta, više je nego zadovoljna ostvarenim rezultatima za godinu dana u Distriktu.

Sastanak s direktoricom CARE International u Češkoj Katarínaom Klamkovom

„Ukupno trajanje projekta je predviđeno do 2026. godine, odnosno tri godine, a s obzirom da je u prvoj godini odrađen sjajan posao, vjerujem da će cijeli posao u Brčkom, uz podršku donatora, Vlade Republike Češke i Razvojne agencije naše zemlje biti nastavljen”, stav je Klamkove, koja ovakav stav potkrepljuje i činjenicom da je podrška BiH jedan od prioriteta Vlade Republike Češke.

Katarína Klamková, direktorica CARE-a Česke Republike

U kontekstu daljeg razvoja i jačanja cjelokupnog projekta veoma važan bio je i sastanak sa predstavnicima donatora, Češke razvojne agencije koju su predstavljali Jakub Kovář i Tomáš Košek, a kojim su prezentovane dosadašnje projektne aktivnosti, ali i rezultati.

Prezetacija SEI projekta predstavnicima Češke razvojne agencije

U ambasadi Bosne i Hercegovine u Češkoj, tokom studijske posjete, predstavnici SEI dočekani su s izuzetnom srdačnošću. Ova posjeta pružila je priliku Branislavu Tanasijeviću i ostalim članovima tima da ambasadorici Martini Mlinarević predstave projekt Socio-ekonomske inkluzije u Brčkom. Također su razgovarali o trenutnoj situaciji u Distriktu, s posebnim naglaskom na pripreme za usvajanje Zakona o rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom u Brčko distriktu BiH.

Posjeta Ambasadi BiH u Češkoj Repupublici

“Izuzetno mi je zanimljiv bio susret sa brčanskom delegacijom, kada je riječ uopšte u dešavanjima u Distriktu, kao i projektu Socio-ekonomske inkluzije, te u tom smislu boravka i u Češkoj. U svakom slučaju, smatram da je riječ o veoma značajnom projektu koji kroz Socio-ekonomsku inkluziju posebnu pažnju pridaje marginaliziranim grupama, što je veoma važno za jednu zajednicu kakva je Brčko distrikt BiH”, naglasila je ambasadorica Mlinarević, akcentirajući da sve što je do sada urađeno unutar SEI projekta može i treba biti primjer i za druge u Bosni i Hercegovini.

Razgovor s ambasadoricom Martinom Mlinarević

Dokaz da Vlada Republike Češke izuzetnu pažnju poklanja Bosni i Hercegovini i projektu koji se realizuje u Brčko distriktu, jeste i činjenica da je posjetu Brčkom, već početkom narednog mjeseca najavila i ambasadorica Češke Republike u BiH Jana K. Lolić Šindelková.

Skip to content