Održan sastanak na temu pozitivnih praksi Češke Republike i njihove primjene u Brčkom uz mogućnost osnivanja socijalnih preduzeća
Stručno osoblje SEI Centra održalo je radno-konsultativni sastanak s predstavnicima četiri partnerske organizacije civilnog društva uključenih u projekt Socio-ekonomska inkluzija u Brčko distriktu BiH. Sastanak je održan kako bi se analizirale mogućnosti primjene iskustava i dobrih praksi iz nedavne studijske posjete Pragu.
„Posjeta Češkoj Republici, odnosno njenom glavnom gradu Pragu, otvorila nam je vizije praktičnog sistema zapošljavanja, prije svega osoba sa poteškoćama u razvoju, iz oblasti ugostiteljstva, trgovačkih usluga, te zanatstva s jasnom namjerom da ovdje uspostavimo jednu vrstu socijalnog preduzeća, svakako za početak u manjem obimu“, rekao je projekt menadžer CARE International Branislav Tanasijević, dodavši kako očekuje maksimalnu podršku vlasti Distrikta, posebno tokom naredne godine.
On je pojasnio da su iskustva iz Češke Republike pozitivna i da svi učesnici projekta trebaju dati svoj maksimum kako bi usvojena znanja u prvoj fazi, bar djelimično, bila provedena u Brčkom.
Šef Jedinice za implementaciju projekata pri Razvojno-garantnom fondu Brčko distrikta Zlatan Musić, takođe, je istakao kako je model zapošljavanja osoba s poteškoćama u razvoju viđen u Češkoj moguće primijeniti i u Distriktu, posebno kroz formu socijalnog preduzeća. „Ovo je dodatno omogućeno usvajanjem Zakona o socijalnim preduzećima u Distriktu, a uskoro očekujemo i donošenje podzakonskih akata,“ rekao je Musić, te naglasio i potrebu za preuzimanjem drugih pozitivnih praksi iz regiona, s posebnim osvrtom na uspješne primjere iz susjedne Srbije.
Predstavnici nevladinih organizacija tokom sastanka iskazali su spremnost maksimalnog zalaganja, kako bi dobre prakse bile primjenjene u Distriktu.
„Apsolutno podržavamo primjenu ovih praksi i vjerujem da će, uz naše zajedničko zalaganje, budžet Distrikta i spremnost vlasti na podršku, one biti uspješno implementirane,“ izjavila je Ferida Mešković, predstavnica Omladinskog centra „Vermont“.
U ime UG „DEMOS“, partnera SEI projekta, Damjan Dundžić je iskustva iz Praga ocijenio veoma dobrim i primjenjivim u praksi.
„Vjerujem da su neki od viđenih modela itekako primjenjivi u Brčkom, poput otvaranja kafića ili ugostiteljskog objekta koji bi zapošljavao osobe iz marginaliziranih grupa. Uz podršku vlasti i privrede, kroz sklapanje namjenskih ugovora za pružanje usluga, takav objekat ne bi bio samo rentabilan, već i dugoročno održiv,“ naglasio je Dundžić.
Na sastanku je zaključeno da će predstavnici vlasti i vodećih privrednih subjekata Distrikta biti detaljno informisani o svim pitanjima, dok je uposlenicima SEI Centra dodeljen zadatak da posjete Tuzlu i prioritetno prikupe informacije o pravnom okviru za osnivanje kafića u kojem rade osobe s poteškoćama u razvoju, a koji već duže vrijeme uspješno funkcioniše u tom gradu.